Upadłość spółki
Kto może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości spółki?
Wniosek o ogłoszenie upadłości:
• w stosunku do spółki jawnej, spółki partnerskiej, spółki komandytowej oraz spółki komandytowo-akcyjnej – może zgłosić każdy ze wspólników odpowiadających bez ograniczenia za zobowiązania spółki;
• w stosunku do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością każdy, kto na podstawie ustawy, umowy spółki lub statutu ma prawo do samodzielnie lub łącznie z innymi osobami ma prawo reprezentowania spółki – w praktyce w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością będą to najczęściej członkowie zarządu.
Kiedy należy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości spółki? Kiedy spółka jest niewypłacalna?
Po pierwsze spółka jest niewypłacalna, jeżeli utraciła zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.
Przyjmuje się, że spółka utraciła zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.
Po drugie spółka jest niewypłacalna także wtedy, gdy jej zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jej majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące.
Przy czym do zobowiązań pieniężnych które bierze się pod uwagę przy ocenie niewypłacalności nie wlicza się zobowiązań przyszłych, w tym zobowiązań pod warunkiem zawieszającym (czyli np. zobowiązań z udzielonych gwarancji) oraz zobowiązań wobec wspólnika z tytułu pożyczki udzielonej spółce.
Przyjmuje się, że zobowiązania pieniężne dłużnika przekraczają wartość jego majątku, jeżeli zgodnie z bilansem jego zobowiązania, z wyłączeniem rezerw na zobowiązania oraz zobowiązań wobec jednostek powiązanych, przekraczają wartość jego aktywów, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące.
Sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli nie ma zagrożenia utraty przez dłużnika zdolności do wykonywania jego wymagalnych zobowiązań pieniężnych w niedługim czasie.
Jeśli jesteś wspólnikiem spółki jawnej, partnerskiej, komplementariuszem lub członkiem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i masz wątpliwości co do finansowej sytuacji firmy – skontaktuj się z kancelarią żeby otrzymać analizę i ocenę zasadności złożenia wniosku o ogłoszenie upadłość.
Pomagamy podjąć decyzję co do dalszych losów spółki z uwzględnieniem odpowiedzialności członków zarządu lub wspólników za zobowiązania spółki. W razie potrzeby przygotowujemy wniosek o ogloszzenie upadlości.
Wniosek o ogłoszenie upadłości spółki.
Co powinien zawierać?
Wniosek o ogłoszenie upadłości powinien zawierać:
-
nazwę oraz numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, lub inne dane umożliwiające jego jednoznaczną identyfikację, firmę, pod którą działa dłużnik, miejsce zamieszkania albo siedzibę, adres, a jeżeli dłużnikiem jest spółka osobowa, osoba prawna albo inna jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – imiona i nazwiska reprezentantów, w tym likwidatorów, jeżeli są ustanowieni, oraz numery PESEL albo numery w Krajowym Rejestrze Sądowym reprezentantów, a w przypadku ich braku – inne dane umożliwiające ich jednoznaczną identyfikację, a ponadto w przypadku spółki osobowej – imiona i nazwiska albo nazwę, numery PESEL albo numery w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku ich braku – inne dane umożliwiające jednoznaczną identyfikację oraz miejsce zamieszkania albo siedzibę wspólników odpowiadających za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem;
-
numer NIP;
-
wskazanie miejsca, w którym znajduje się główny ośrodek podstawowej działalności dłużnika;
-
wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie;
-
informację, czy dłużnik jest uczestnikiem podlegającego prawu polskiemu lub prawu innego państwa członkowskiego systemu płatności lub systemu rozrachunku papierów wartościowych w rozumieniu ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami;
-
informację, czy dłużnik jest spółką publiczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.
Jeśli wniosek jest składany przez samego dłużnika, do wniosku powinny zostać dołączone dokumenty:
-
aktualny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników;
-
bilans sporządzony przez dłużnika dla celów postępowania, na dzień przypadający w okresie trzydziestu dni przed dniem złożenia wniosku;
-
spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty, a także listę zabezpieczeń dokonanych przez wierzycieli na jego majątku wraz z datami ich ustanowienia;
-
oświadczenie o spłatach wierzytelności lub innych długów dokonanych w terminie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku;
-
spis podmiotów zobowiązanych majątkowo wobec dłużnika wraz z adresami, z określeniem wierzytelności, daty ich powstania i terminów zapłaty;
-
wykaz tytułów egzekucyjnych oraz tytułów wykonawczych przeciwko dłużnikowi;
-
informację o postępowaniach dotyczących ustanowienia na majątku dłużnika hipotek, zastawów, zastawów rejestrowych, zastawów skarbowych i hipotek morskich oraz innych obciążeń podlegających wpisowi w księdze wieczystej lub w rejestrach, jak również o prowadzonych innych postępowaniach sądowych, administracyjnych, sądowo administracyjnych oraz przed sądami polubownymi dotyczących majątku dłużnika;
-
informację o miejscu zamieszkania reprezentantów spółki lub osoby prawnej i likwidatorów, jeżeli są ustanowieni;
-
informację, czy w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
-
zatrudniał średniorocznie 250 lub więcej pracowników lub
-
osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych przekraczający równowartość w złotych 50 milionów uro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat przekroczyły równowartość w złotych 43 milionów euro.
Ile kosztuje złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki?
Opłata sądowa od złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki wynosi 1 000,00 złotych.
Ponadto składający wniosek uiszcza zaliczkę na wydatki w toku postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości w wysokości jednokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego i wraz z wnioskiem przedstawia dowód jej uiszczenia. Brak płatności zaliczki prowadzi do zwrotu wniosku.
Ile kosztuje upadłość spółki?
Niezależnie od opłaty sądowej i zaliczki, istotne jest by spółka miała środki przynajmniej na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego. Sąd nie ogłosi upadłości spółki, która nie posiada majątku, którego spieniężenie nie pozwoli na pokrycie w całości prognozowanych kosztów postępowania upadłościowego.
Wniosek o ogłoszenie upadłości spółki która nie posiada żadnego majątku lub posiada majątek znikomy, którego sprzedaż nie przyniesie przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych, zostanie z dużym prawdopodobieństwem oddalony. Dlatego wniosek o ogłoszenie upadłości powinien być składany w momencie kiedy spółka dysponuje odpowiednimi środkami i majątkiem a nie wówczas gdy jest już tylko i wyłącznie wyzutym z majątku „zbiorem długów”.
Masz wątpliwości co do stanu spółki lub nie wiesz co zrobić skontaktuj się z kancelarią.
Od konsultacji, przez analizę stanu spółki do wyboru optymalnego rozwiązania.